מנכ"ל גנ"י בית יעקב מצהיר בראיון | מתחדשים

מנכ"ל רשת גני 'בית יעקב' הרב גולדקנופף בראיון נטול כפפות ל'מתחדשים':

"במלאות 65 שנה לבית שמש חייבת לצאת הכרזה ברורה – קרוב ל-90% מהילדים לומדים בגנים חרדיים, וההתייחסות הממשלתית – עליה להיות בהתאם"

"מול הנתונים הברורים חייבת לצאת הכרזה ברורה, כאשר התמונה היא של 400 גנים חרדיים מול 57 גנים אחרים, התושבים חייבים להכיר ולדעת כי דברים השתנו בעיר הזו, ובראש ובראשונה משרדי הממשלה וכל הגופים שתומכים בעירייה צריכים להודות בזה. לדעתי, אם נציב את הדברים על השולחן ונדבר בשפת המספרים, כולם בסוף יכירו בזה ויהיה קל יותר לעבוד מול משרדי הממשלה" | בית וגן

ש. קאליש

הרבה כתרים ותפקידים יש לו לרב יצחק גולדקנופף, אך לבית שמש החרדית הוא קשור כמעט חצי יובל שנים, כאשר עם תחילת ההתיישבות בקריה החרדית של בית שמש, היה זה הוא שהתבקש לפתוח את גן הילדים הראשון. הייתה זו עדיין תחושה של ללכת לארץ לא זרועה; הכל עטה ערפל, לא ידעו כיצד תראה בית שמש החרדית ואם היא בכלל תצליח להתבסס, אבל גולדקנופף קפץ למים, בשלהי קיץ שנת תשנ"ג פתח את הגן הראשון, והשאר כמובן היסטוריה, כאשר רק מהאזנה למה שיש לו בבית שמש, מבינים כבר כי הוא 'מחותן' מכובד ביותר בעיר הזו.

הראיון שערכנו עם הרב גולדקנופף התעכב כמה ימים, לא ידענו את הסיבה, אך כשהראיון התקיים הלכה למעשה, גילינו כי האיש כדרכו יורד עד היסוד, לא מדבר על "נדמה לי", אלא מתבסס על נתונים. על כן, לשם הגשת נתונים מדוייקים,  ביקש מהצוות הניהולי בבית שמש לקבל סיכום שנתי, וכעדותו של גולדקנופף "גם אני הופתעתי מהמספרים, אין זה פשוט כלל ועיקר לנהל קבוצת גנים, בוודאי שלא מספר מכובד שכזה. אבל מה אומר – קיבלתי את המספרים ואמרתי לעצמי כי מחובתי להוסיף עוד פרק תהילים מדי יום למען הצלחת הרשת בבית שמש".

שותפים בהקמת העיר

כשהפתק הקטן בידו, מתחיל הרב גולדקנופף להציג את מספרי המסגרות בבית שמש שהוא עומד בראשם, אם זה גני ילדים 'בית יעקב', מעונות יום, גני פתחיה, צהרונים, מעון יום שיקומי, גני שפה וגנים שיקומיים, וסליחה אם שכחנו משהו…

הרב גולדקנופף: "במערכת שלנו בבית שמש מבקרים מדי יום ביומו  5536 ילדים, מערכת החינוך שלנו בבית שמש כוללת 267 מסגרות, ואנחנו מעסיקים כיום 1018 עובדים. חושבני שרשת שיש לה קרדיט כזה בבית שמש יש לה מה לומר ומה לדבר, זה לא עוד גן, הרשת שלנו היא נתח נכבד ממערכת החינוך בבית שמש, וברור כי ההתייחסות צריכה להיות בהתאם".

ממשיך הרב גולדקנופף: "ישבתי היום עם אחד מראשי מערכת החינוך בעיר, גם הרב ישעיהו ארנרייך מחזיק תיק החינוך השתתף באותה פגישה. ביקשתי נתונים על בית שמש והתברר כי מספר הגנים החרדיים בבית שמש מגיע ל-400 גנים, לעומת 50 בממ"ד ו-7 בממלכתי. הדובר הוסיף ואמר שגם לו צר להיווכח מה נותנים לגנים החרדיים, לעומת מה שנותנים לגנים במגזרים האחרים בעיר. אינני  יכול לבוא בתלונות לאף אחד בבית שמש ואינני רוצה להתלונן, אלא פשוט להציב מראה! כידוע הרשת שלנו מתפרסת על פני מקומות נוספים בארץ, גם בעיר השכנה ביתר-עלית יש לנו גנים רבים אבל כולם ממוקמים במבנים, אולי גן אחד או שניים נמצאים במנ"ד של העירייה, אך אין שם אפילו גן אחד בתוך דירת מגורים! בבית שמש זה אחרת, ולכך אינני בא לקרוא חלילה תגר על העירייה, לא על העבר ולא על הווה וודאי על העתיד, אני יודע שבמשרד החינוך, כאשר מזכירים גנים חרדיים, אוחזם התימהון: לא ידעו ולא שמעו, ומיד מתחילים להצביע על ניירת חסרה וכו'.  לצערי אני מכיר את השיטה היטב".

"אך חשוב לי", ממשיך הרב גולדקנופף, "להציג את נתוני האמת, כדי שלפחות עכשיו במלאות 65 שנה לבית שמש תצא הכרזה ברורה של 400 מול 57! העיר בית שמש חייבת להכיר בכך שהיה כאן מהפך, התושבים חייבים להכיר ולדעת כי דברים השתנו בעיר הזו, ובראש ובראשונה משרדי הממשלה וכל הגופים שתומכים בעירייה צריכים להכיר ולהודות בכך, ולאור זאת יהיה יותר קל לעבוד מול משרדי הממשלה".

"אני עובד הרבה עם מחזיק תיק החינוך בבית שמש הרב ישעיהו ארנרייך, ואני מנצל הזדמנות זו להודות לו על האמפטיה והעזרה הרבה שהוא מגיש למוסדותינו. לפעמים אני יושב מולו עצב ותמה, לא בשל העבודה הקשה שלפניו, אלא בשל הקשיים שהוא צריך להתמודד איתם. אני לצידו בהתמודדויות ורואה ונוכח לראות באיזו מסירות נפש ובאלו כוחות הוא צריך לפעול, כמה הפרעות מכל צד יש לו; אם גמרת עם עכבר יוצא חתול, גמרת עם חתול יוצא כלב, וזה לא מסתיים כאן… הכל "נתקל", הכל הולך כאן בכבדות. לכן לדעתי ראוי למנף את יום ההולדת של העיר ולהכריז ללא מורא וללא חת, כי בית שמש היא עיר חרדית כמו ביתר עלית וכמו מודיעין עלית! לבית שמש יש שטחים נרחבים והמדינה צריכה להכיר בזה, כי בניית מוסדות ציבור זה תלויה בהרבה רצון טוב של משרד השיכון, רמ"י וגם משרד החינוך, ולפיכך הגיע הזמן להציג את האמת הברורה ולדרוש ממשרדי הממשלה שלא יסתתרו מאחורי תירוצים, אלא יאפשרו לילדי בית שמש את מה שמגיע להם, בזכות ולא בחסד!".

מסירות מסביב לשעון

את רשת הגנים של בית יעקב אין צורך להציג בפני תושבי בית שמש וגם לא את מעונות היום של הרשת. גני פתחיה עדיין אינם מוכרים לכולם, המכירים יודעים כי מדובר בסיפור הצלה של המשפחות שנזקקות לגני פתחיה או גני השילוב. עבור הרב גולדקנופף הגנים האלו בגדר שליחות-חיים, ואין יום שהוא אינו משקיע מחשבה ותכנון כיצד ניתן לפתח ולהרחיב, מה ניתן עוד לקדם ולשכלל עבור ילדי פתחיה. הרב גולדקנופף מוצא לנכון לציין כי מנהל מוסדות פתחיה כיום הוא בנו הרב ישראל גולדקנופף שיחי'.

הרב גולדקנופף: "אנחנו כרשת 'בית יעקב' וכממשיך מורשת אבא ז"ל שנכנס לתחום בשליחות גדולי ישראל בדור התקומה של היהדות החרדית לאחר השואה, שמח שהמערכת בבית שמש מפרנסת למעלה מ-1000 משפחות, אני עצמי נדהמתי כשראיתי את המספר, זה תובע ממני להוסיף ולהעתיר.  איננו  גוף שלטוני, אנו ניזונים מהמערכת הכללית, פירוש הדבר – התמודדות יומיומית. יש לנו מחלקה מיוחדת במשרד שתפקידה ליישם תקציבים שהובטחו וכמובן – את השוטף, שום דבר לא מובן מאליו. אין מאחורינו לא בנק ולא קו אשראי, כפי שיש לרשות המקומית, ההתמודדות היא קשה. אני שמח שיש לנו היכולת לסייע ל-1000 משפחות, מה עוד שזה נותן כוח והדרכה לבנות ישראל".

"אם יש להתפאר ברשת של בית יעקב, ההערכה היא לסגנון העבודה והמסירות של העובדים שלנו – מהגננות והסייעות ועד אנשי הפיקוח וההדרכה. יש לנו מוקד בדק בית שפעיל כל יום עד 12 בלילה, הפניות אינן מפסיקות לזרום. הטנדרים של המוקד מדלגים מגן לגן ומבצעים עבודה שוטפת, וכמובן נזכיר את הכשרת הגנים בתחילת שנת לימודים, הדורשת יגיעה רבה. בחסד ה' יש לנו מערכת נפלאה הזוכה למסירות נפש של העובדים וסוחפת עימה גם את אנשי המינהלה, לכן המערכת שלנו זוכה בציון הגבוה ביותר במדינה, אם זה במעונות יום שיקומים שזכינו במקום הראשון, אם זה בהפעלת משפחתונים וצהרונים, וכמובן בנושאים השוטפים. לא פלא איפוא שההורים עומדים על זכותם לרשום את ילדיהם  לגנים של 'בית יעקב', זה הטוב ביותר ששייך".

לסיכום אומר הרב גולדקנופף: "עד היום התפארתי שבעיר בית שמש אין  אף חנות אחת שפתוחה בשבת, למרות שלא כולה חרדית, כיום ששמעתי שאנחנו תורמים את חלקנו במספר הכיתות החרדיות, אני מאושר להיות שותף בעיר הזו, שמח לעבוד עם ראש עיר הרב משה אבוטבול, אותו אני מכיר עוד כחבר עירייה, לפני עשרים שנה, עם מנכ"ל העירייה עו"ד מתי חותה, גם אתו עבדתי לפני שנים רבות, עוד בתפקידו כיו"ר הועדה המחוזית במשרד הפנים, וכמובן עם כל הצוות של העירייה, ושמח לעבוד בצוותא למען בית שמש וילדיה".

"במסגרת זו, ברצוני גם להודות לעיתון 'חדש' הנותן לנו את הבמה כבר שנים רבות, חשוב לזכור וזאת אני אומר לכל פרנסי העיר, בבית שמש העבודה אינה קלה, זו עיר מורכבת והדברים מטבעם יותר יגעים, אבל צריך לדעת כי כבר אמרו רבותינו 'נפש עמל עמלה לו – הוא עמל במקום זה והתורה עמלה לו במקום אחר', הווי אומר גם אם עכשיו עדיין לא רואים את התוצאות של העמל והגיעה, יבוא יום ונראה את התוצאות, ועוד היד נטויה בעז"ה".

גולדקנופף, טרכטנברג, והמודל הראשוני בבית שמש

ברשת החינוכית בראשותו של הרב יצחק גולדקנופף תמיד שואפים ללכת קדימה, אבל הפעם מדובר במיזם שאפתני שעדיין לא קיים בארץ, וספק אם בעולם קיים פרוייקט שיקום כדוגמתו.

בתוכנית שנחשפת עתה לראשונה, תוקם קריה חינוכית ברמב"ש ג' בבניין ענק שמשתרע על כ-5000 מטר, שיכיל את כל הצרכים של ילד החינוך מיוחד – מגיל הלידה ועד בית הספר, כולל בריכת שחיה טיפולית, ומכשור מיוחד. בבניין הזה יבקרו מדי יום ביומו 300 ילדים, אם כי לא בעת ובעונה אחת, אלא כל נושא התחום שלו – אם זה גנים או מעונות, או מעונות שיקומים, ועל הדרך שאר המכונים שקשורים להתפתחות הילד – הכל תחת קורת גג אחת עם מיטב הציוד המתקדם ביותר בעולם.

מספר הרב יצחק גולדקנופף: "אנו עובדים קרוב ל-5 שנים על תכנון הבניין, ובימים אלו אנו ניגשים להנחת אבן פינה שתתקיים במעמד צנוע מאוד. בראש ועדת ההיגוי והנשיאות של הקריה החינוכית עומדים שני פרופסורים בשני תחומים, האחד פרופ' אשר אור-נוי מי שהיה ראש תחום הילד ושיקומו במשרד הבריאות עד לפני שלש שנים ויצא לפנסיה, ומשמש היום גם כאיש רפואה ראשי בבית חולים הדסה, והשני חה"כ פרופ' עמנואל טרכטנברג שהצליח לחולל מהפך במדינת ישראל בגיל הרך בהפעלת צהרונים ובהכרה של מדינת ישראל כי חוק חינוך חובה יש להפעיל אותו מגיל שלש".

כשאנו שואלים את הרב גולדקנופף איך הוא הצליח לגייס את איש 'מפלגת העבודה' פרופ' טרכנטברג למיזם החרדי, מספר הוא בתגובה "מעשה שהיה כך היה, פרופ' טרכטנברג רצה להקים שדולה לגיל הרך בכנסת, ובשל כך ביקש ללמוד את השטח מקרוב והגיע לביקור במשרדי רשת בית יעקב בירושלים. יחד עם הצוות החינוכי בחן את דרכי הלמידה ועמד על שיטות להתפתחות הילד המבוצעים במערכת פתחיה. מעניין לעניין התגלגל הדבר והחלו לדבר על פרוייקטים עתידיים, כאשר הצגנו לו את הפרוייקט בבית שמש קם ממקומו ניגש אלי וחיבק אותי ואמר לי איך ידעת ליישם את משאת חיי, כאשר כל הפונקציות של החינוך המיוחד והרגיל משולבים באותו בניין ובתכנון נפלא שכזה. תרשום לפניך שבבית הזה אני רוצה להיות מוביל, ואכן כאשר בהנהלת בית יעקב ופתחיה החלו להרכיב את חברי הנשיאות וועדת ההגוי, היה זה אך טבעי ששמו של פרופ' טרכטנברג יהיה בנשיאות.".

"לפני מספר חודשים התקיימה בכנסת ישיבה מיוחדת של השדולה למען הילד בגיל הרך, על מנת לקדם מספר חוקים חשובים בנידון, הייתי אני "חתן השמחה" להציג בפני כל היושבים שם קרוב ל-100 איש את חזון הקמפוס שלנו בבית שמש, שיאיר כאור פני השמש", דברי הרב גולדקנופף.

הקמת הקריה החינוכית תעלה קרוב ל-25 מיליון שקל, כבר שותפים בהקמתו חלק משרד החינוך, משרד התמ"ת, המוסד לביטוח הלאומי, וקרן שלם, כל אלו כבר התחייבו בחלקם להקמת הבניין, אבל זה עדיין לא מספיק, ולכך כיום נמצאים נציגנו בחו"ל במשא ומתן עם מספר קרנות, להשלים את מימון הבניה. חשוב כמובן להזכיר את חלקה של עיריית בית שמש והעומד בראשה הרב משה אבוטבול שהעמידו את המגרש רחב הידיים להקמת הקריה החינוכית, שהיא ראשונה מסוגה בארץ, ופרופ' טרכטנברג כבר המליץ ללא מעט ראשי ערים "סעו לבית שמש וראו את התוכנית של הרב גולדקנופף, ראוי שבכל עיר גדולה יוקם מרכז שכזה".

להורדת הקובץ לחצ/י כאן

catvoo_bait_shemedh_chanuka1 catvoo_bait_shemedh_chanuka