שנים של עשיה

מאז תש"ט – 1949

בשנת תש"ט, עם קום המדינה וגל העליה ההמוני מתפוצות הגולה השונות, סכנה קיומית ריחפה על עתיד ילדי ישראל. שליחי המיסיון עברו מבית לבית והציעו את שירותיהם בתחומי החינוך והרווחה ורבים חללים נפלו.
איש החזון והמעש, הרה"ח ר' יהודה אריה גולדקנופף זצ"ל, שידע, כי הנפשות העייפות ישתו הכל ושאין אלו מים קרים, היה זה שנטל על עצמו את עול הציבור, גייס למשימה כמה מנשות החיל שצוואתה של שרה שנירר ע"ה היתה נר לרגליהן, והחלו לכתת רגליים בשיכוני העולים ושכונות מצוקה.
לא קל היה לשכנע את ההורים שבצוק העיתים אבדו אמון בבני אדם ואך ניסו לשרוד את היום-יום. במיוחד, כאשר זה יוצא וזה בא, ושליחי המיסיון דפקו על הדלתות והציעו מרכולת עשירה ונוצצת מבחינה גשמית.

האמת גברה והנחישות הבאה מתוך תחושת שליחות ניצחה, וכך החלו לצוץ גני "בית יעקב" הראשונים בערים שונות מהצפון ועד הדרום.

 

באותן שנים, בגני בית יעקב היה הכל! חוץ מכסף. היתה אמונה והיתה תקווה, היה חזון והיתה דבקות במטרה, היה צוות נפלא מלא חום ואהבה, היתה יצירתיות מדהימה כי כשאין כלי נגינה ויש מסיבה אז מכסים של סירים מהבית עושים את העבודה, והיו ניסים…. הרבה ניסים….

 shanim-shek_asia_tochen4

 

קמח אין – תורה עדיין

למרות הקשיים מבית ומחוץ, איש החזון המשיך לבסס את האימפריה, כאשר מחד נפתחים עוד ועוד גנים ומאידך הוא עמל לגייס כספים ותרומות על מנת שסיפור ההצלחה ישרוד ויוכל להמשיך ולהתפתח.

בעשר שנות העשייה הראשונות התחנכו בגני "בית יעקב" כ 15,000 וכ 93% מהם המשיכו את חוק לימודם במסגרות של החינוך העצמאי. חזון שהפך למציאות והזורעים בדמעה ברינה קצרו.

shanim-shek_asia_tochen2

 

המהפך

הרה"ח ר' יהודה אריה גולדקנופף זצ"ל מסר את כל חייו לשמירת וביצור חומות היהדות החרדית ושימש כחבר מועצות העיר ירושלים ואף כסגן ראש העיר, עמדת כח ממנה פעל למען חינוך ילדי ישראל. בשנת תשכ"ז – 1967, עת החל מר טדי קולק לכהן כראש העיר ירושלים ויושם ההסכם עם אגודת ישראל, הוכרו "גני בית יעקב" כגנים עירוניים בעיר ירושלים, סטטוס אשר זיכה את הגנים בהכרה ותקציב מהרשויות בזכותו יכלה הרשת להרחיב את פעילותה מבחינת מספר גנים ואף לפתוח מסגרות לילדים החל מגיל 3.

 shanim-shek_asia_tochen5

 

יפה כח הבן

ביום ה' בטבת תשמ"ט ביכו רבבות משפחות בישראל את הסתלקותו של מי שהם חבים לו את תקומת יהדותם. את מקומו ממלא בנו ממשיך דרכו בחזון ובמעש הרה"ח ר' יצחק גולדקנופף שליט"א אשר לא מותיר אבן על כנה ובכל אשר עושה – מצליח.
תחת המטריה של רשת "גני ילדים בית יעקב" הורחבה הפעילות ובנוסף לגני הילדים הוקמו מעונות לפעוטות מגיל לידה עד גיל 3. במקביל פועלים משפחתונים לפעוטות שהוריהם מעדיפים מסגרת קטנה ואינטימית יותר. להורים שאינם נמצאים בשעות הצהריים בבית מוצעים צהרונים הכוללים ארוחת צהריים חמה לצד פעילות מעשירה ובימי החופשות מתנהלות קייטנות חווייתיות. רשת "פתחיה – מוסדות לחינוך מיוחד" מתמחה בחינוך וטיפול מקצועי בילדים בעלי צרכים מיוחדים ומפעילה גני מש"ה לילדים הסובלים מפיגור, עיכוב התפתחותי ותסמונות שונות, גני שפה לבעלי עיכוב שפתי וגני שילוב לילדים המסוגלים ללמוד במסגרת רגילה אך זקוקים למערך תמיכה על בסיס יומיומי. במעונות היום השיקומיים מקבלים טיפול מסור פעוטות הסובלים ממגוון רחב של לקויות וביחידות להתפתחות הילד מוצעים טיפולים משלימים לחברי קופות החולים לצד מגוון חוגי קידום בריאות והעשרה.

פעילותה הענפה של הרשת מוכרת כמקצועית ביותר תודות להון האנושי המקצועי המרכיב אותה. באמצעות המרכזיה הפדגוגית "שתילי אריה" מופצות מתודות חדשניות המסייעות לפרחי הוראה ואף לגננות ותיקות בארץ ובעולם. חלום נוסף שהפך למגדלור פדגוגי – מציון תצא תורה.

כיום, רשת גני ילדים בית יעקב, היא רשת החינוך הגדולה לגיל הרך ובכל בקר באים בשעריה למעלה מ 40,000 ילדים המקבלים חינוך טהור בתנאים מקסימליים מבחינה מקצועית ופיזית.