שאלות נפוצות

 • ילד בן שלוש וחצי שעדיין אינו גמול – האם ניתן לשלוח לגן והאם "גמילה" היא חלק מהתוכנית הפדגוגית?

  הגננות בגני ילדים בית יעקב הינן מסורות, אוהבות ודואגות לרווחתו של הילד. בנושא הגמילה, הן מונחות לשתף פעולה עם ההורים ולסייע בתהליך בעזרת שיחות עם הילד, עידוד ובניית הביטחון העצמי. על ההורים לספק לגן ציוד בסיסי לשמירה על ניקיון הילד ובגדים להחלפה.

 • כחודש לאחר תחילת שנת הלימודים הגננת המליצה על בדיקת ראיה, שמיעה ואף בירור אצל רופא התפתחותי לגבי כישורים קוגניטיביים ושפתיים. הייתכן שלאחר תקופה כה קצרה הגננת כבר מכירה כל כך טוב את הילדה ומצביעה על קשיים אפשריים?

  הערנות והרגישות של הגננות נובעת ממקצועיות גבוהה ומהכרות רבת שנים עם תהליכים התפתחותיים ונורמות המצופות מכל גיל. כאשר הגננת רואה את רמת הקבוצה כולה, קל לה יותר לזהות את הבנות המתקשות במיומנות זו או אחרת. מחובתה של הגננת להעיר את תשומת ליבם של ההורים ולהסביר להם מה וכיצד עליהם לפעול. חשוב לדעת, כי זיהוי מוקדם וטיפול מתאים, על ידי קלינאית תקשורת, מרפאה בעיסוק, טיפול בעין עצלה או נוזלים באוזניים, בכוחם לגשר על פערים ולמנוע נזקים קוגניטיביים וחברתיים רגשיים לטווח ארוך.

 • ילידת חודש תשרי הלומדת בגן חובה. האם כדאי להשאירה שנה נוספת בגן חובה?

  ילדי חודשים אוקטובר עד דצמבר מוגדרים כ"ילדי רשות" לעניין השארתם בגן חובה שנה נוספת בטרם יעלו לכתה א'. ההחלטה האם להשאיר שנה נוספת הינה אינדיבידואלית עבור כל ילד ומביאה בחשבון את הפן הקוגניטיבי והפן הרגשי. כדי שההחלטה תתקבל באופן מושכל לטובת הילד, מומלץ לשתף את צוות הגן בלבטים ולהתעדכן באופן שוטף מהגננת כיצד היא רואה את תפקוד הילד בגן וכן לקבל הנחיות בדבר תאריכים להגשת הבקשה להישארות שנה נוספת. מומלץ לבצע בדיקת ראיה ושמיעה היכולות לסייע באבחון בעיה נקודתית ופתירה. כל עוד לא התקבלה החלטה סופית, חשוב מאד שלא לשתף את הילד בהתלבטויות ואף לא לפתח ציפיות לגבי עלייתו לכתה א', זאת כדי לא לגרום לאכזבות מיותרות.

 • פעמים נראה שרמת המסיבות גבוהה וללא פרופורציה לגיל הילדות, הן מבחינת התוכן והן מבחינת ההפקה. האם זה לא מיותר?

  המסיבות הנחגגות בגן במהלך שנת הלימודים הן חלק אינטגראלי מתוכנית הלימודים ועונות על המטרות שהוצבו בתחילת שנת הלימודים. מתוקף זאת, הנושא, משלב השפה, ההפקה והאביזרים הנלווים תואמים לגיל הילדות. מסיבת סוף שנה שאכן נחגגת ברמה גבוהה יותר ובשיתוף האמהות, הינה מסיבה משמעותית עבור הילדה ותכניה מתווכים לילדות הגן מבחינת התוכן והמשמעות. גם פרק הזמן בו אנו מתאמנות לקראת מסיבת סוף השנה, הנראה לפעמים ארוך ומוגזם, מתוכנן מראש ובמהלכו מוקנים לילדות מיומנויות וכישורים באופן מתוכנן ומבוקר, כך שאין רגע דל מבחינת עשיה ולמידה והתוצאה החווייתית נשארת בליבן שנים רבות.

 • לשם מה קיים תקנון בגני בית יעקב?

  גני ילדים בית יעקב משרתים את הציבור החרדי ותקנון הגנים תואם להוראות רבני הציבור החרדי בתחומי הצניעות והתקשורת. הקפדה על שמירת סעיפי התקנון נובעת מדאגה לשלומן הנפשי של הילדות, שכן ילדה המגיעה בלבוש חריג לגן, או מדברת על מושגים שאינם מקובלים, נתונה לשיפוט וביקורת של חברותיה מה שגורם לרגשי נחיתות, בושה ועד כדי הדרה חברתית. הורים הבוחרים לשלוח את בנותיהן לגן בית יעקב מודעים לתקנון ומתחייבים לעמוד בו.